Welcome to the good life.

Congratulations to our most recent retirees. Thanks for everything you’ve done to make FirstEnergy a better place.

Congratulations to our most recent retirees. Thanks for everything you’ve done to make FirstEnergy a better place.

2nd Quarter 2019

« More Recent Previous »

Thomas V Abdalla

Maintenance Mechanic

Stratton Sammis Plant

Jeffrey L Adams

Analyst V

Fairmont Corporate Center

John T Aikens

Acting Supt, Production

SH-Bruce Mansfield Plant

Robert L Aleshire jr

Substation Crew Leader

Frederick Service Center

Hampton Allen Jr

District Storekeeper

Reading-Pottsville Pk

Victoria M Arbore

HR Rep IV

Greensburg Corporate Center

Martha A Arko

Distribution Tech I-Lines

Ashtabula Service Center

Vincent W Arms

Distribution Designer

Reading-Pottsville Pk

Bruce Arrigo

Adv Dist Instructor

Connellsville-West Side

Bryan L Baer

Dir, Retail Operations

AK-West Akron Campus

Richard P Bailey

Electrician

Stratton Sammis Plant

Barry C Bales

Lead Lineworker

Hinton Service Center

Maria F Balthaser

Sr Business Analyst

Reading-Pottsville Pk

Thomas W Barnes

Consultant

AK-West Akron Campus

Darla A Barnes

Principal Consultant

AK-West Akron Campus

James P Bartolotti

Distribution Tech IV-Design Svcs

Charleroi Service Center

Carl L Battistone

Supv, Fleet Oversight

SH-Beaver Valley PWR Station

Daniel E Belker

Supv, Reg Operations Line&Sub, West

York

David W Bess

Maintenance Mechanic

Stratton Sammis Plant

James L Bittengle Jr

Electrician

Stratton Sammis Plant

Ceil Block

Messenger

Morristown-Gen. Office

Timothy F Boden

UC&M Chief

Wall

Robert R Booth

Gen Supv, Revenue Operations

Point Pleasant

Frederick J Bourne

Meter Tester 1/C

Farmingdale

Susan G Brown

Distribution Tech II-Lines

Erie

Randall A Brown

Electrician

SH-Bruce Mansfield Plant

Jack E Brumbach

Lead Lineman - HS

Boyertown

Jeffery P Brumbaugh

Distribution Tech III-Circuit Rel

Kittanning Service Center

Mary Jeane e Burch

Sr Distribution Associate

Sandusky Line Shop

John L Burda

Distribution Tech III-Lines

Strongsville Service Center

Nicholas Buriak jr

Power Plant Operator

SH-Bruce Mansfield Plant

Linda R Burnup

Customer Svc Rep-L3

Holmdel Office

William R Campbell jr

Lineman/woman A

Cranberry Area Service Bldg

Victoria J Canfield

Yard Operator

Fort Martin Power Station

Donald E Carnahan jr

Electrician

Stratton Sammis Plant

Maureen E Carpenter

Executive Assistant

AK-General Office Bldg

Fred M Chettle

Master Yard Operator Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Victor W Cline

Lineworker A

White Hall Service Center

Kathleen L Coggins

Sr Nuc Specialist

Perry Nuclear Plant

David L Cokeley

SO2 Power Plant Operator

Pleasants Power Station

Thomas P Collins

Supt, Maintenance

Harrison Power Station

Richard A Conrad

I&T Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Charles P Cookson

Exec Dir, Labor Relations & Safety

AK-General Office Bldg

Teresa A Corwin

Sr Customer Svc Assoc

Tech Park

Thomas M Cowher

Consultant

SH-Bruce Mansfield Plant

Neal D Cressman

Distribution Designer

Boyertown

Eugene F Cymbor Jr

Util Wkr-Oprg Dpt-Al

Altoona

Emil A D’elia

Gen Supv, Engineering Svcs

Holmdel Office

Kathy A Darling

Executive Assistant

Greensburg Corporate Center

Kenneth R Deem

Plant Production Coordinator

SH-Bruce Mansfield Plant

Richard R Degarmo

Supt, Construction

Stratton Sammis Plant

Michael J Delmeier

Supv, Reg Operations Line&Sub East

Farmingdale

Steven J Delong

Senior Stock Tender

SH-Bruce Mansfield Plant

Thomas E Denman

Heavy Equip Oper

Boonton

James R Detweiler

Special Assignment

AK-General Office Bldg

Thomas W Dugan jr

Electrician

Stratton Sammis Plant

Patrick G Eannottie

Maintenance Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Mark E Earl

Master Maintenance Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Bradley D Eberts

Mgr, Load Forecasting

AK-General Office Bldg

Rodger L Eddins

Line Troubleshooter

Latrobe Service Center

Randy L Edwards

Maintenance Mechanic

Stratton Sammis Plant

Charles E Engelhardt

Special Assignment

AK-West Akron Campus

Kenneth W Esber

Staff Business Analyst

AK-General Office Bldg

John R Everly

Power Plant Operator

SH-Bruce Mansfield Plant

Paul G Ferry

Electrician

SH-Bruce Mansfield Plant

David M File

Customer Account Specialist V

Morristown-Gen. Office

Dale G Flink

Sr Project Mgmt Specialist

Youngstown Service Building

James P Foster

Maintenance Mechanic

Stratton Sammis Plant

Timothy L Fragale

Distribution Tech IV-Design Svcs

Parkersburg Service Center

Gene E Freeman

Maintenance Planner

Stratton Sammis Plant

Michael V Front

Adv Generation Specialist

Stratton Sammis Plant

Charles V Fullem

Dir, Rates & Regulatory Affairs

Reading-Pottsville Pk

Roger A Gallo

Electrician

SH-Bruce Mansfield Plant

Robert Garcia

Lineworker A

White Hall Service Center

Shawn M Gehring

Sr Advisor

AK-General Office Bldg

James A Gerber

Sr Nuc Specialist

Perry Nuclear Plant

Pamela B Gerus

Staff Business Analyst

AK-General Office Bldg

Anna M Gibson

Special Assignment

Fairmont Corporate Center

Barbara L Gillette

Transmission Sys Operator

Fairmont-MonPower-Transmission

Robert S Gilmore

Staff Nuc Eng Specialist

SH-Beaver Valley PWR Station

Steven R Giorgi

Transmission Sys Operator

AK-Akron Control Center

Mark K Glasser

Electrician

Stratton Sammis Plant

Cheryl L Gonder

Mgr, Transmission Plng & Reporting

Greensburg Corporate Center

Larry A Gooch

Supv, Plant Production

SH-Bruce Mansfield Plant

David A Goodwin

Maintenance Planner

Stratton Sammis Plant

Eric L Gray

Electrician Leader-U1

AK-Fairlawn

Robert L Greco

Maintenance Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

John Grega jr

Master Electrician

Pleasants Power Station

Benny L Grove

Distribution Tech III-Circuit Rel

Williamsport Service Center

Dennis L Gunnett

Line Troubleman

Altoona

Thomas G Gyongyosi

Supv, Engineering Svcs

Parkersburg Service Center

Jeffrey J Haddick

Nuc Engineer V

AK-West Akron Campus

Patricia A Hamrick

Executive Assistant, Leadership

AK-West Akron Campus

Jeffrey G Hardman

Maintenance Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Melanie A Hart

Adv Project Mgmt Specialist

Hamburg

Jeffrey A Hawkins

Electrician

Stratton Sammis Plant

Charles B Heathcote

Maintenance Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Jeffrey T Herman

Assoc Business Analyst

Dunbar Operations Center

Terry D Heydorn

Line Troubleshooter

Latrobe Service Center

David J Highfield

Supv, Reg Operations Line&Sub, West

Butler Service Center

Samuel H Himes sr

Senior Stock Tender

SH-Bruce Mansfield Plant

Mark R Hoffman

Lead Lineman - HS

Boyertown

David V Homsher

Sr Reg Dist System Operator, West

AK-Fairlawn

Nancy J Hoobler

Sr Generation Associate

Stratton Sammis Plant

John H Hoobler

Supv, Plant Production

Stratton Sammis Plant

James A Householder

Master Yard Operator Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Michael R Hrdy

Special Assignment

BR-Northern Region Headquarter

Douglas J Hughes

Electrician

Stratton Sammis Plant

Fred F Huss

Fleet Services Specialist

No-Lakewood Op Center

Mark C Hutton

Electrician

SH-Bruce Mansfield Plant

Dale R Ingramm

Supv, Nuc Technical Training

Perry Nuclear Plant

Victor L Jasenec

I & T Mechanic

Stratton Sammis Plant

Robert J Johnson

Business Analyst

Erie

Thomas W Johnston

Electrician

Stratton Sammis Plant

Harwood B Jones jr

Lead

BR-Northern Region Headquarter

Charles R Joy

Master Instrument & Test

SH-Bruce Mansfield Plant

Michael Juszczak

Yard Operator-Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Robert J Kardos

Nuc Master Electrician

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Vickie L Kauffman

Util Wkr-Oprg Dpt-Al

Lewistown

Nancy K Kavelak

Claim Representative IV

Philipsburg-PA

Karen S Keiger

Sr Admin Assistant

AK-General Office Bldg

Terry A Keller

Transmission Operations Spec IV

AK-Akron Control Center

Joel R Kellner

Substation Crew Leader

Kittanning Service Center

James B Kelly

Field Tester Chief

Reading-Pottsville Pk

Edward L King

Distribution Tech IV-Design Svcs

Warren-PA

Steven D Kirian

Nuclear Electrical Team Leader

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Ralph D Knepper

Supv, Plant Production

SH-Bruce Mansfield Plant

Robert V Koble

Supv, Reg Operations Line&Sub East

Washington-NJ

Edward J Kocerka sr

Plant Production Coordinator

Fort Martin Power Station

Raymond B Kohler

Mgr, Claims

Johnstown-Richland

Peter J Kotsenas

VP, FES Fossil Fleet Operations

Greensburg Corporate Center

Bodo Kradenpoth

Sr Reg Dist System Operator, East

Holmdel Office

Dale R Kronk

Maintenance Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Thomas G Kruise

Maintenance Mechanic

Stratton Sammis Plant

Wade L Kummer

Lime Operator

SH-Bruce Mansfield Plant

Richard J Lapso

Distribution Tech IV-Design Svcs

Springfield Service Building

Frank Latynski jr

I & T Mechanic

Stratton Sammis Plant

James E Laughner

Dir, Fleet Operations Support

AK-West Akron Campus

Kenneth R Leonard

Power Plant Operator

Pleasants Power Station

Mary Ann Lepp

Analyst V

AK-West Akron Campus

Steve Z Lieberman

Supv, Nuc Mechanical Maint

SH-Beaver Valley PWR Station

Jose Lopez

Meter Tester 2/C

Farmingdale

Teresa J Ludewig

Executive Assistant, Leadership

Stratton Sammis Plant

Edward B Lyons

Power Plant Operator

SH-Bruce Mansfield Plant

Neal J Mammen

LC&M Chief

Farmingdale

Herman Marshman jr

Lime Operator

SH-Bruce Mansfield Plant

Randy A Matheny

Mechanic

Harrison Power Station

Brian A Matty

Special Assignment

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Dale D Mays

Tool Repair Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Harry R Mcclune

Supv, Plant Production

SH-Bruce Mansfield Plant

Michael H Mccullough

Staff Nuclear Ops Instructor (ROL)

Perry Nuclear Plant

John C Mcdermott

Distribution Tech III-Circuit Rel

BR-Northern Region Headquarter

Deborah J Mcdonald

Adv Admin Assistant

Springfield Service Building

Linda L Mcginnis-schlauch

Adv Nuc Specialist

Perry Nuclear Plant

Jack R Mcilvain

Sr Generation Specialist

SH-Bruce Mansfield Plant

Thomas A Mckahan

Lead Lineman

Jefferson Service Center

Michael M Melko

Maintenance Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

James G Mellody

VP, Fuel and Unit Dispatch

AK-West Akron Campus

Samuel Mena

UC&M Chief

East Hanover

Michael J Mettenberger

I & T Mechanic

Stratton Sammis Plant

Timothy A Metz

Supv, Reg Operations Line&Sub, West

Mansfield Service Building-OH

Thomas E Miller

Electrician

Stratton Sammis Plant

Robert W Miller

Electrician

Stratton Sammis Plant

Ernest R Miller Jr

Service Man - HS

Boyertown

Edwin R Miller jr

Supv, Plant Production

SH-Bruce Mansfield Plant

Bruce E Mills

Special Assignment

SH-Beaver Valley PWR Station

Curtis E Minor

Maintenance Mechanic

Stratton Sammis Plant

Gary W Mizenko

Mgr, PY Sourcing

Perry Nuclear Plant

Herman L Montgomery Jr

Maintenance Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Michael J Neilson

Sr Generation Specialist

SH-Bruce Mansfield Plant

Michael G Newkirk

Lead

AK-General Office Bldg

Lora M Oblack

Analyst V

Greensburg Corporate Center

James R Panella

Supv, Reg Operations Line&Sub, West

Hartville Line Shop

Gary R Parzanese

Supv, Reg Operations Line&Sub, West

Lewistown

James F Pearson

EVP, Finance

AK-General Office Bldg

Edward M Penney

LC&M Chief B

West Long Branch

Thomas A Pezze

Dir, Generation Strategy

AK-West Akron Campus

Karen M Plecenik

Sr Business Analyst

Greensburg Corporate Center

Thomas E Posey

Sr Consultant

Fort Martin Power Station

Robert Prijatel

Supv, Program Acct

AK-General Office Bldg

William J Puchik

Mgr, Operations Svcs

Union Beach-Florence Ave

Theodore S Rader iii

Supv, Engineering Svcs

BR-Northern Region Headquarter

Curtis J Raschilla

Maintenance Mechanic

Stratton Sammis Plant

Donald W Reamer

Comm Tech Sr

Morris Park

Victor D Reed

Master Yard Operator Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

John R Reed

Mgr, FE Transmission Compliance

AK-West Akron Campus

Mark K Reighard

Electrician

Stratton Sammis Plant

Deborah L Reinhart

Sr Cust Svcs Compl Spec

Clark Service Building

Daniel J Rhodes

Master Yard Operator Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Caryl E Ritenour

Admin Tech III

Greensburg Corporate Center

Robert M Rodenbaugh

Express Service Technician

Washington-NJ

Timothy V Rose

Maintenance Mechanic

Stratton Sammis Plant

Larry N Rushing

Dir, Fleet Project Management

AK-West Akron Campus

Samuel W Rutherford iv

Supv, Process

Pleasants Power Station

Camden E Sayre

Master Mechanic

Harrison Power Station

David F Schell

I&T Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Michael J Schmelick

I&T Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Thomas R Schmuhl

Dir, C&I Sales

AK-West Akron Campus

Donald R Schneider

President FirstEnergy Solutions

AK-West Akron Campus

Dennis W Schreiner

Sr Consulting Engineer

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

James J Sensenig

Supv, Regulated Settlements

Reading-Pottsville Pk

David E Setzler

Nuc Engineer V

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Thomas E Shega

Nuc Unit Supervisor

Perry Nuclear Plant

Maxine K Shirey

Executive Assistant, Leadership

Reading-Pottsville Pk

William B Shonk

Accountant V

AK-General Office Bldg

Marshall L Simcox

Lime Operator

SH-Bruce Mansfield Plant

Charles A Skelton

Supv, Plant Production

SH-Bruce Mansfield Plant

John E Sloane

Maintenance Mechanic

Stratton Sammis Plant

Oliver P Smith

Electrician

Stratton Sammis Plant

Randall K Smith

Lineman Leader

Elyria Service Center

Bruce D Smith

Credit Representative

Wauseon Service Building

Ronald E Sobieski

Supv, Reg Operations Line&Sub East

Lakewood-Squankum

Steven E Stephensen

Heavy Equip Oper

Berkeley

Ellen M Strait

Analyst III

Greensburg Corporate Center

Daniel L Summersett

Nuc Master I&C Specialist

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

John J Szaro

Layout Tech-Sr

Berkeley

Guy Taylor

I&T Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Robert M Ternasky

Maintenance Mechanic

Stratton Sammis Plant

Denise R Thompson

Adv Business Analyst

AK-General Office Bldg

Paul W Thompson

Maintenance Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Thomas G Thompson

Electrician

Stratton Sammis Plant

Joseph C Timmons

Maintenance Mechanic

Stratton Sammis Plant

Karen S Trudell

Supv, Stores

Holland Operations Center

Mark A Varian

I&T Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Leila L Vespoli

EVP, Corp Strategy, Reg Affairs & CLO

AK-General Office Bldg

Beth E Wetzel

HR Rep V

Reading-Pottsville Pk

Kevin R Wiley

Maintenance Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Perry L Williams

Lead Lineman

Charleroi Service Center

James R Williams

Lead LC&M

Oil City

Michael A Williams

Master Yard Operator Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Gilbert D Williams Jr

LC&M Chief

Boonton

Allen B Wilson

HR Rep IV

Harrison Power Station

Donald S Wilson

Electrician

Stratton Sammis Plant

William L Wilver

Engineer V

Youngstown Service Building

Nettie A Wood

Admin Tech III

Perry Nuclear Plant

Kyle E Wood

Consultant

Mansfield Service Building-OH

Thomas E Wooley

Staff Nuc Ops Instructor

SH-Beaver Valley PWR Station

Ricky D Workman

Supt, Yard

Stratton Sammis Plant

Carl H Yarosz jr

Supv, Plant Production

Stratton Sammis Plant

Gerald Yohn

Distribution Tech II-Design Svcs

BR-Northern Region Headquarter

Germaine E Zadanski

Maintenance Mechanic

Stratton Sammis Plant

Edward L Zeigler

Master Yard Operator Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Loren G Zirkle

Distribution Tech Supv

State College Service Center

Steven H Zonnevylle

Supv, Engineering Svcs

Marion Service Building