Welcome to the good life.

Congratulations to our most recent retirees. Thanks for everything you’ve done to make FirstEnergy a better place.

Congratulations to our most recent retirees. Thanks for everything you’ve done to make FirstEnergy a better place.

3rd Quarter 2018

Previous »

Galen Z Aeschliman

Admin Tech II

Johnstown-Broad Street

Deborah Y Agnello

Customer Account Specialist IV

Johnstown-Richland

Laureen T Akili

Executive Assistant, Leadership

AK-General Office Bldg

Pamela G Akins-Jenkins

Mgr, Operations Svcs

West Long Branch

Paul W Allison

Dir, Public Affairs & Outreach

AK-General Office Bldg

Douglas M Andrews

Nuc Engineer V

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Mary A Antol

Analyst IV

AK-General Office Bldg

Raymond N Anzalone

Distribution Tech III-Lines

Strongsville Service Center

Paul M Ashy

Engineer V

Greensburg Corporate Center

Joseph C Avenoso

Drafting Tech-Sr

Morristown-Gen. Office

James A Bainey

Meter Reader

Philipsburg-PA

Jeffrey A Baker

Line Leader-U1

Medina Line Shop

E David Baker

Sr Consultant

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Gerald A Banks

Supv, Fossil Outage Support Scheduling

Greensburg Corporate Center

Gary Thomas Barr

Master Mech Maintenance Spec

Oregon Bay Shore Station

Nancy L Baseler

Admin Tech III

Marion Service Building

Donald W Beatty

Mgr, External Affairs

Oakland Service Center

Julie L Bell-rogers

Supv, Engineering Svcs

Mansfield Service Building-OH

David W Belski

Sr Generation Specialist

Canonsburg

Joseph A Bergles

Maintenance Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Dayland E Berkihiser

Adv Tech Specialist

Reading-Pottsville Pk

Paula A Blott

Supply Chain Specialist IV

Perry Nuclear Plant

Jeffrey A Bobetich

Radiation Protection Team Leader

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Martin E Bolan

Sr, Market Policy Specialist

AK-West Akron Campus

David H Bonner

Mechanical Maintenance Spec

Oregon Bay Shore Station

Arthur J Bott

Supv, Reg Operations Line&Sub East

Lakewood-River Ave

Brian F Bowens

Substation Electrician Leader

Euclid Service Center

James M Bowman

Acting Mgr, External Affairs

Clarksburg Service Center

Robert L Boyles

Staff Nuc Eng Specialist

Perry Nuclear Plant

Keith D Bragg

Distribution Tech

Elkins Service Center

Daniel D Brannon

Supv, Reg Operations Line&Sub, West

Harrisville

David A Brooks

Control Room Operator

Oregon Bay Shore Station

Frank J Brown

Supv, Reg Operations Line&Sub, West

Montrose

Lawrence R Brown

Special Assignment

SH-Beaver Valley PWR Station

William C Bruce jr

Nuc Alarm Station OP-PY

Perry Nuclear Plant

John H Brunkhorst

Supt, Nuc Construction Services

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

William G Bryan

Special Assignment

CL-Miles Service Center

Eileen M Buzzelli

Dir, Emerging Technologies

AK-General Office Bldg

Elizabeth Cahill

Executive Assistant

Trenton

Allan B Carleton

Customer Account Specialist V

Springfield Service Building

Thomas L Carlson

Voice & Video Specialist IV

Perry Nuclear Plant

James R Carnock

Line Leader-U1

Medina Line Shop

Paul T Carris

Document Production Operator

AK-Central Electric Lab

Steven C Casteel

Special Assignment

Massillon Training Center

Carlton J Ceppaluni

Engineer V

Holmdel Office

Alan A Charity

Assoc Business Analyst

Youngstown Service Building

Jeffery W Chase

Adv Dist Instructor

Phillipsburg-NJ Training Ctr

Chip B Christian

Nuclear Electrical Team Leader

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Patricia K Clinger

Nuc Nurse

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Glenn A Coldren

Admin Assistant

Reading-Pottsville Pk

Donald N Collins

Adv Maintenance Planner

Oregon Bay Shore Station

Vincent V Conant jr

Adv Scientist

AK-West Akron Campus

Kevin F Connelly

Analyst V

Morristown-Gen. Office

Allen E Copen jr

Sr Generation Specialist

Pleasants Power Station

John S Coplin

Supv, Reg Operations Line&Sub, West

White Hall Service Center

Creston L Corder

Sr Nuc Maint Tech

Perry Nuclear Plant

Lawrence R Corona

Layout Tech-Sr

Holmdel Office

Craig L Correll

Sr Real Estate Rep

Reading-Pottsville Pk

Paul L Correll Jr

CSR III

Reading-Pottsville Pk

John L Couchey jr

Operations Lead

AK-General Office Bldg

Michael J Cousino

Supv, Process

Oregon Bay Shore Station

Pamela S Creasy

Distribution Tech IV-DCC

BR-Northern Region Headquarter

Douglas A Crigger

Nuclear Sec Officer

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Perry J Cugini

Electrician

SH-Bruce Mansfield Plant

Richard A D’Angelo

Mgr, Rates & Reg Affairs

Reading-Pottsville Pk

Diane L Daniels

SAP Configuration Analyst IV

Reading-Pottsville Pk

Richard E Davis

Distribution Tech III-Design Svcs

Augusta Service Center

Perry F Dinger

Special Assignment

Du Bois

Jeffrey C Dippman

Supv, Process

Oregon Bay Shore Station

John C Dyckson

Analyst V

AK-West Akron Campus

Andrew A Easton

Electrician

Stratton Sammis Plant

Scott W Ebert

SAP Configuration Analyst V

Reading-Pottsville Pk

MaryLynn Eckel

Developer IV

Reading-Pottsville Pk

James B Edwards

Construction Site Coordinator IV

Eastlake Plant

Laurie J Eisaman

Application Configuration Analyst B III

AK-West Akron Campus

Robert W Elliott

Transmission Sys Operator

Fairmont-MonPower-Transmission

Kathleen Ellis

Admin Tech III

SH-Beaver Valley PWR Station

Michael W Emch

Yard Operator Mechanic

Oregon Bay Shore Station

Virgil A Emerick

Building Svcs Lead

AK-General Office Bldg

Lori J Endy

Mgr, SAP & Solutions

Reading-Pottsville Pk

Jay R Fagans

Line Leader

Altoona

Richard J French

Consultant

AK-West Akron Campus

Jeffrey L Gadsby

Yard Operator Mechanic

Oregon Bay Shore Station

James G Garanich

Sr Advisor

AK-General Office Bldg

Brian L Gasser

SAP Configuration Analyst IV

Reading-Pottsville Pk

Marjorie A Gibbons

Lead Security Station Officer

Oregon Bay Shore Station

Rick J Gibson

Supv, Plant Production

Oregon Bay Shore Station

Lawrence P Gillespie

Yard Operator Mechanic

Oregon Bay Shore Station

Candace M Gilman

Executive Assistant

Harrisburg

Robert A Giroski

Building Mechanic A

AK-General Office Bldg

Larry W Glass

Master I & C Technician

Harrison Power Station

Robert M Golightley

Sr Consulting Engineer

AK-West Akron Campus

Ellen M Gordon

Mgr, Employee Communications

AK-General Office Bldg

Scott K Graton

Engineer V

Oregon Bay Shore Station

Elvira L Grogan

Admin Tech II

AK-General Office Bldg

Theodore G Hagedorn

Master Mech Maintenance Spec

Oregon Bay Shore Station

Robert E Hamilton Jr

Master Mech Maintenance Spec

Oregon Bay Shore Station

Gregory F Hannan

Nuc Maint Services Team Leader

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Thomas D Hanuschak

Underground Electrician A

CL-East 24th St Serv Center

Debra J Hardy

Document Production Operator

AK-Central Electric Lab

Randy W Harris

I&C Specialist

Oregon Bay Shore Station

Hollis I Harris

Executive Assistant

AK-General Office Bldg

Anthony L Hawk

Line Leader-U1

AK-Fairlawn

Cynthia D Headen

Admin Tech II

AK-General Office Bldg

Tamara K Hearn

Admin Tech III

AK-General Office Bldg

Gregory A Hearn

Mechanic

Harrison Power Station

Calvin J Heintz

Staff Nuc Eng Specialist

Perry Nuclear Plant

Gregory I Helbus

SS Electrician A

White Hall Service Center

Beth A Henry

Fossil Support Clerk

Oregon Bay Shore Station

Randy S Hetrich

Assoc Admin Assistant

Reading-Pottsville Pk

Daune C Hickey

Analyst IV

Greensburg Corporate Center

Steven A Hicks

Yard Operator

Pleasants Power Station

Virginia A Hill

Analyst I

AK-West Akron Campus

Jeffrey K Hite

EMS/GMS SCADA Design Specialist IV

Reading-Pottsville Pk

Roy L Hoertz

Line Worker Leader

CL-Brooklyn Service Center

Randolph C Hooper

Sr Consulting Engineer

AK-West Akron Campus

Kimberly J Horton

Real Estate Rep

AK-General Office Bldg

Eric A Horvath

Nuc Shift Manager

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Delmar E Hostetler

Engineer IV

AK-West Akron Campus

Joseph A Hostetter

Substation Inspector

AK-Fairlawn

Charles D Hunter

Application Configuration Analyst B IV

AK-West Akron Campus

Marian T Immel

Corp Claims Administrator I

Greensburg Corporate Center

Susan M Jackson

SAP Developer III

Reading-Pottsville Pk

Michael F Jervis sr

Desktop Support Analyst IV

AK-Fairlawn

Frederick L John

Lead Lineman - HS

Boyertown

Vicki F Johnson

Revenue Operations Rep

Montrose

Janis D Johnson

IT Project Manager IV

AK-West Akron Campus

Delores Jones

Mgr, Community Involvement

AK-General Office Bldg

Katherine G Julian

Special Assignment

AK-General Office Bldg

Mark A Julian

VP, Distribution Operations

AK-General Office Bldg

Jennifer Keem

Senior Project Supervisor

Location Name

Roy E Kesner jr

Coal Yard Operator

Harrison Power Station

Richard L Kimmy jr

Special Assignment

Clearfield

Paul E Kish

Sr Environmental Specialist

AK-West Akron Campus

Gary Kiszak

Generation Dispatcher V

AK-West Akron Campus

David C Klesch

Nuc Engineer V

Mayfield Beta Lab

Christopher A Knaggs

Master Mech Maintenance Spec

Oregon Bay Shore Station

James A Knapinski

Sr Generation Specialist

Oregon Bay Shore Station

Donald S Knooihuizen

Consultant

Oregon Bay Shore Station

Robert J Kollay

Meterman Leader

Salem Line Shop

Mark A Korn

Supv, Transmission Construction VM

Greensburg Corporate Center

John F Kowalski

Sr Consultant

SH-Beaver Valley PWR Station

Rebecca Kroah

Mgr, Workplace Services

AK-General Office Bldg

Lou Ann Kuiros

Admin Assistant

Greensburg Corporate Center

Douglas M Kurdys

Master Mech Maintenance Spec

Oregon Bay Shore Station

Kevin M Kusz

Sr Consultant

Oregon Bay Shore Station

Dennis J LaBrecque

Control Room Operator

Oregon Bay Shore Station

James F Lambert

Supv, Project Mgmt

Reading-Pottsville Pk

David R Laporte

Master Mech Maintenance Spec

Oregon Bay Shore Station

John J Larkins

Maintenance Mechanic

Stratton Sammis Plant

Brian S Larrick

Special Assignment

Elyria Service Center

Pauline Lattimer

Food Services Assistant

AK-General Office Bldg

Deborah A Latusek

Adv Admin Assistant

Jefferson Service Center

Frank Latynski Jr

I & T Mechanic

Stratton Sammis Plant

Denese D Leedy

Corp Claims Administrator I

Reading-Pottsville Pk

Mark R Lehosit

Distribution Tech IV-Design Svcs

Morgantown Service Center

Michael Lenga

Engineer V

Oregon Bay Shore Station

Kathleen Lepidi

Sr Generation Associate

Greensburg Corporate Center

Sum T Leung

Sr Consulting Engineer

SH-Beaver Valley PWR Station

Kathi D Lewis

Distribution Tech Supv

Philipsburg-PA

Beverly J Lindsay

Sr Generation Specialist

Greensburg Corporate Center

Mark P Livingston

Special Assignment

Reading-Pottsville Pk

Richard Logan

Supv, Plant Production

Oregon Bay Shore Station

Ronald F Lonnett

Mgr, Environmental

SH-Bruce Mansfield Plant

Michael J Luccio

Lineman Leader

Massillon Service Building

Gregory A Lust

Line Serviceman

Marion Service Building

Jeffrey J Mackauer

Special Assignment

AK-General Office Bldg

Sally J Mackey

Analyst V

AK-General Office Bldg

Frank Magnone

Field Tester Chief

Johnstown-Richland

Paul A Marini

Line Leader

Hartstown Line Shop

David P Marton

Sr, Market Policy Specialist

AK-West Akron Campus

James W Mason

Distribution Tech III-Circuit Rel

Fairmont-MonPower-Transmission

Martin D Massie

Analyst V

AK-West Akron Campus

Nick F Mastropietro

Supv, Fossil Workforce Development

Eastlake Plant

David P Mcgarrity

Transmission Sys Operator

AK-Akron Control Center

Debra S Mcgiffin

Sr Customer Svc Assoc

Youngstown Service Building

Bruce M Mcintosh

Maintenance Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Sandra R Mckeever

Assoc Generation Spec

AK-West Akron Campus

James H Meehan

Staff Business Analyst

Greensburg Corporate Center

Mark D Menhorn

Line Leader-U1

Macedonia Line Shop

Scott D Merkins

Supv, Plant Production

Stratton Sammis Plant

Robert W Michalowsky

Security Specialist V

Washington Service Center

Craig E Mick

Power Plant Operator

SH-Bruce Mansfield Plant

Suyapa Miller

Analyst IV

Morristown-Gen. Office

Richard H Miller iii

Reg Dist System Operator, West

Greensburg Corporate Center

Donald E Missig

Act Supt, Nuc Mechanical Maintenance

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Barbara A Modrick

Developer IV

Reading-Pottsville Pk

Cynthia A Mohr

HR Rep IV

Oregon Bay Shore Station

Irene E Molina

Special Assignment

Reading-Pottsville Pk

William C Moll

Analyst V

AK-General Office Bldg

Harold R Montri

Control Room Operator

Oregon Bay Shore Station

Loren K Moore

Radiation Protection Team Leader

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Lynn D Morris

Supv, Engineering Svcs

Easton

Dennis L Morris

Plant Helper

SH-Bruce Mansfield Plant

Jay D Morris

Mgr, Project Controls

Perry Nuclear Plant

Kenneth J Murphy

Analyst V

AK-West Akron Campus

Gregory A Muscarella

Line Leader

Hartstown Line Shop

James R Musgrove

Mgr, Operations Svcs

Franklin Service Center

James J Muto

OP Tech I

Harrison Power Station

Ronald G Myers

Plant Mgr, Bay Shore

Oregon Bay Shore Station

Dennis R Neal

Staff Business Analyst

CL-Miles Service Center

Donald L Nething

Yard Operator

Pleasants Power Station

Michael G Nirmaier

Troubleman Scheduled

Oil City

Louis W Nosko

Analyst V

SH-Beaver Valley PWR Station

Laura M Novy

Adv Distribution Associate

Strongsville Service Center

Ruth A Nowak

Admin Tech II

Greensburg Corporate Center

Susan K Nutter

Sr Nuc Specialist

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Michael Orlowski

Mechanical Maintenance Spec

Oregon Bay Shore Station

George A Ortopan

Asset Management Analyst IV

AK-West Akron Campus

Douglas E Parker

Control Room Operator

Oregon Bay Shore Station

Linda C Patterson

Clerk Senior

West Long Branch

Mary J Periatt

Admin Assistant

Greensburg Corporate Center

Wanda L Permuka

Analyst IV

Greensburg Corporate Center

Alan L Pflugh

Supv, Reg Operations Line&Sub, West

Butler Service Center

Albert Pompeo jr

Special Assignment

AK-General Office Bldg

Judy H Proffit

Executive Assistant

AK-General Office Bldg

Edward J Ptachick

Master I&C Technician

Pleasants Power Station

Russell M Purdum

Supt,Outage

Fort Martin Power Station

Robert K Pyles

Special Assignment

AK-Fairlawn

Jeffery T Raper

Yard Operator

Pleasants Power Station

Valerie A Reid

Admin Tech II

Greensburg Corporate Center

Deborah C Reinert

Admin Tech III

Reading-Pottsville Pk

Laurel A Renninger

Food Services Assistant

AK-West Akron Campus

Gerald M Ricciardi

Area Mgr

Old Bridge

Rodger D Riggs

Utility Equipment Specialist B

Strongsville Service Center

Ronald L Ritchie

UC&M Leader

Lebanon

Felix Rivera Jr

Sr Drafter

Reading-Pottsville Pk

George B Robinson

Engineer V

Canonsburg

Leonard J Robinson jr

Sr Consulting Engineer

AK-West Akron Campus

Wally M Rodriguez

Mechanical Maintenance Spec

Oregon Bay Shore Station

Daniel K Roggelin

Sr Safety Representative

Oregon Bay Shore Station

Otto T Roschen Jr

LC&M Chief B

West Long Branch

James R Roschli

Utilityman A

Waynesboro Service Center

David R Roschli

Lead Lineman

McConnellsburg Service Center

Steven L Ross

Staff Generation Specialist

Pleasants Power Station

Josue Salazar

Yard Operator Mechanic

Oregon Bay Shore Station

George A Sam

Sr Comm Rep

AK-General Office Bldg

Mark C Schabel

Control Room Operator

Oregon Bay Shore Station

Kirk A Scharein

Special Assignment

AK-West Akron Campus

Alan W Scheatzle

Desktop Support Analyst III

AK-Akron Control Center

Lisa Schifano

Special Assignment

Connellsville-West Side

Federick J Schlegel

Analyst V

Reading-Pottsville Pk

Mark A Schroeder

Sr Nuc Specialist

Perry Nuclear Plant

Ronald H Schwartz

Communications Field Support Tech III

Greensburg Corporate Center

Paul S Sensenig

Gen Supv, Reg Substation Svcs

Reading-Pottsville Pk

Timothy W Shaffer

Master Maintenance Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Dorothy A Shaffer

IT Business Analyst III

AK-West Akron Campus

Eric E Sheck

Meter Reader

CL-Concord Service Center

Tracy L Shilling

Supply Chain Specialist II

AK-General Office Bldg

Timothy P Shoemaker

Adv Material Control Specialist

Connellsville-West Side

Brian D Shollenberger

Perry Plant Operator

Perry Nuclear Plant

Tamera J Singleton

Analyst IV

AK-General Office Bldg

Robert J Slebodnik

Supv, Substation Design Engineering

Greensburg Corporate Center

Robert C Sloan

Analyst V

Williamsport Service Center

Douglas Smith

LC&M Chief B

Berkeley

Joyce J Smith

Admin Tech II

AK-General Office Bldg

David W Smith

Building Mechanic A

Fairmont-MonPower-Transmission

Anthony A Spino

Control Room Operator

Oregon Bay Shore Station

Joseph W Stagner

Mechanical Maintenance Spec

Oregon Bay Shore Station

Richard A Stevens

Staff Nuc Specialist

Perry Nuclear Plant

David S Stewart

Systems Administrator A IV

Greensburg Corporate Center

James D Stokes

Mechanical Maintenance Spec

Oregon Bay Shore Station

Teresa L Straight

Supv, IT Solutions

AK-West Akron Campus

Paula Sutkowski

Gen Supv, Reliability & Asset Mgmt

BR-Northern Region Headquarter

Laure A Swejk

Developer IV

AK-West Akron Campus

Daniel E Syx

Special Assignment

Massillon Service Building

Anthony S Talerico jr

Distribution Tech III-Circuit Rel

Fairmont-MonPower-Transmission

Eric N Taylor

Generation Specialist

Canonsburg

Cynthia R Telling

Analyst III

AK-General Office Bldg

Andrew J Tenzek

Master Yard Operator Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Marcus V Terneus

Sr Materials Mgmt Analyst

West Virginia

Jack A Thomas

Special Assignment

Reading-Pottsville Pk

Lisa L Tomechak

Admin Tech III

Johnstown-Broad Street

Joseph S Torre

LC&M Chief B

Washington-NJ

William M Torres

Nuc Tech (PY)

Perry Nuclear Plant

Daniel Lee Toska

Master Mech Maintenance Spec

Oregon Bay Shore Station

Tim P Tscherne

Master Elec Maintenance Spec

Oregon Bay Shore Station

Larry J Tscherne

Yard Oper Class I

Oregon Bay Shore Station

Russel E Tubbs

Admin Assistant

AK-General Office Bldg

John F Tylicki

Consulting Engineer

AK-West Akron Campus

William E Uhlig

Mgr, External Affairs

Johnstown-Richland

Steven E Van gorder

Supv, Plant Production

Oregon Bay Shore Station

Jacqueline K Vantress

Document Control Clrk

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

George J Verib

Sr Consulting Engineer

AK-West Akron Campus

Kenneth L Vincent

Power Plant Operator

Oregon Bay Shore Station

Vernon A Vogelbacher

Master Mech Maintenance Spec

Oregon Bay Shore Station

Terry A Walker

Maintenance Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

James R Walker Jr

I&T Mechanic

SH-Bruce Mansfield Plant

Timothy G Ward

Control Room Operator

Oregon Bay Shore Station

Joyce M Washington

Executive Assistant

Washington DC

Richard R Weis

Consultant

AK-General Office Bldg

Joseph W Whalen

Network & Transport Specialist V

Reading-Pottsville Pk

Steven D Whitaker

Mgr, Enterprise Records Svcs

AK-West Akron Campus

Danny L White

Line Troubleman

Altoona

Stephen B Whitman

Design Draftsman Sr

OA-Davis-Besse Nuclear Plant

Willis M Williams

Lead Lineworker

Weirton Service Center

Barton Wilson

Meterman Leader

Holland Operations Center

Gregory A Wilson

Line Leader

New Castle Service Building

James W Wilson

Supv, Print/Insert Ops

AK-Fairlawn

Robert L Wilson

Sr Consultant

Stratton Sammis Plant

Timothy M Wojtowicz

Accountant IV

AK-General Office Bldg

Mark L Wolfe

Staff Generation Specialist

Fairmont Corporate Center

Larry H Woods

Consulting Engineer

AK-West Akron Campus

Ann M Worden

SAP Configuration Analyst III

AK-West Akron Campus

Kenneth E Yager

Mgr, Human Resources

BR-Northern Region Headquarter

Stephen N Yergovich

Distribution Tech IV-Joint Use

Fairmont-MonPower-Transmission

Peter P Zelinka

Maintenance Planner

Stratton Sammis Plant

Gerald A Zemlicka

Forestry Specialist

CL-Brooklyn Service Center

Christina M Zezenski

IT Business Analyst III

Reading-Pottsville Pk